Poradna

1. Jaké služby nabízí instalatér

Potýkáte se neustále s ucpanými odpady? Nebo máte v plánu rekonstrukci bytového jádra a hledáte kvalitního a především spolehlivého instalatéra? Na jaký rozsah služeb se může spotřebitel spolehnout?

Nejen každá novostavba potřebuje samozřejmě připojení na inženýrské sítě. Plyn, elektřina, voda a kanalizace jsou důležitými náležitostmi každého domu. Pokud se ale majitel domu nebo bytu rozhodne pro rekonstrukci třeba bytového jádra nebo má v plánu kompletní rekonstrukci domu, je to o něco složitější. Ovšem ne nemožné. Každopádně k tomu budou potřeba nejen zruční řemeslníci, ale i projektová dokumentace. Instalatérské služby patří mezi ty nejdůležitější, protože bez spolehlivého instalatéra se nová koupelna realizovat prostě nedá.

Jak vybrat spolehlivého řemeslníka

Trh služeb dnes nabízí poměrně slušnou nabídku řemeslníků všech oborů a poskytujících služeb. Instalatéři jsou velmi cenění a jejich portfolio služeb zahrnuje celou řadu instalatérských prací. Mnoho zákazníků se ale obává nekvalitní práce ze stran řemeslníků. Spolehlivost a kvalita provedené práce je prvořadým faktorem pro to, aby by zákazník spokojený. Tady je vhodné se přesvědčit, jaké praktické zkušenosti firma nebo řemeslník má, ale není pravidlem, že například dvacetiletá zkušenost v oboru bude znamenat kvalitu. Hodně záleží i na referencích, které poskytují zákazníci se svými zkušenostmi a rádi se o ně podělí. Hodně mohou napovědět i webové stránky, kde jsou veškeré informace o dané firmě, fotogalerie zhotovených prací atd.

Co nabízejí instalatérské firmy

Služby instalatéra vyhledávají například svobodné maminky nebo starší občané, kteří si v nejrůznějších situacích zkrátka neví rady. Ovšem služby instalatéra jsou potřeba při rekonstrukci bytu, koupelny nebo kuchyně. Instalatéři jsou schopni nejen namontovat jakékoliv příslušenství, které je nutné pro spolehlivý chod domácnosti, ale do jejich služeb se řadí i kompletní rozvody vody, a to i v bytových domech, montáž vodoměrů, montáž regulátorů tlaku vody, montáž bojlerů, ale patří sem i připojení elektrospotřebičů, jako jsou pračky a myčky. I s tím někdy bývá problém. Například přípojná hadice na vodu může mít jinou koncovku a tady je instalatér schopen najít spolehlivé řešení.

Ovšem nejsou to jen vodoinstalatérské práce, které mají ve svém portfoliu zkušení instalatéři. Služby zahrnují například i topenářské práce a plynárenské práce. Záleží tedy na rozsahu nabízených služeb, které mohou být individuální. Pokud hledá zákazník opověď na cenu za poskytované služby, nejen instalatér, ale i každý jiný spolehlivý řemeslník je samozřejmě schopný dopředu sdělit předběžnou kalkulaci za práci.

Ucpaný odpad

Velkým problém může být pro domácnost rovněž ucpaný odpad nebo kanalizace. Instalatér je v takovém případě více než potřebný. Ucpané odpady trápí většinu domácností. Mnohdy sice stačí jen odpady vyčistit běžně dostupnými prostředky. Pokud se ale problémy opakují nebo pokud se bytem šíří nepříjemný zápach, je nejvyšší čas zavolat na pomoc instalatéra. Ten si v každé situaci musí umět poradit. Znamená to, že pokud je ucpaný třeba dřezový odpad, někdy stačí odšroubovat sifon, vyčistit jej a propláchnout zbývající potrubí. Daleko větší problém může ale nastat u špatně odtékajícího sprchového koutu. Ztížený prostor pod sprchovou vaničkou může znamenat komplikace.

V každém případě si instalatér umí poradit. Použít může instalatérské péro, což je skvělý pomocník na ucpané odpady. Pokud se jedná o problém většího rázu, je povolána specializovaná firma na čištění odpadů a kanalizací.

{* *}